Bonsai i niwaki, to dwa pojęcia, które w szczególny sposób są znane miłośnikom japońskiego stylu pielęgnacji roślin. O ile jednak bonsai to drzewko będące karłem, o tyle w tej drugiej nazwie kryje się duża, rozbudowana roślina, którą z powodzeniem można zasadzić np. w ogrodzie.

Jak dać roślinie żyć?

Duże, japońskie drzewka ogrodowe nie są tak usilnie pielęgnowane jak odmiana bonsai. W zasadzie można powiedzieć, że ich kształt jest „podtrzymywany” przez ogrodnika, który w pewnym sensie dostosowuje się do warunków narzuconych przez drzewko. Oznacza to, że rośliny te nie są w jakiś szczególny sposób przycinane, ani też kształtowane. Ot, mają one przypominać tradycyjne, japońskie krajobrazy.

Ogrodnik pielęgnujący japońskie drzewo ogrodowe ogranicza się jedynie do przycinania niewielkich, lekkich łodyg, a także oczyszczania powierzchni drzewka. Dzięki temu utrzymuje on uporządkowaną harmonię, której efekty widać później w japońskim ogrodzie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niwaki to drzewko bonsai, które – zamiast w donicy – osadzone jest w ogrodzie.

Bogata część kompozycji

Nie jest tajemnicą, że w kompozycji doniczkowych, skarlałych drzewek centralnym elementem są właśnie drzewka bonsai. W przypadku drzewek ogrodowych jest nieco inaczej, gdyż są one częścią znacznie bardziej ubogaconej stylizacji. Dlatego drzewka te często „doposaża się” w różnego rodzaju dekoracyjne dodatki, które wprowadzają głębię do całej stylistyki.

Filozofia ta jest swoistym nawiązaniem do tego, co o niwaki sądzą japońscy ogrodnicy. Uważa się nawet, że roślina ta sama w sobie nie ma żadnego, dekoracyjnego znaczenia. Oczywiście nie można tego powiedzieć o niewielkim bonsai, które nie potrzebuje „towarzyszy” by wyglądać pięknie. I właśnie dlatego w dużych, japońskich ogrodach duże drzewa są ostoją dla całej, roślinnej kompozycji.

Naturalne ukształtowanie

Duże, japońskie drzewa ogrodowe mają największą wartość dekoracyjną wówczas, gdy wyglądają na bardzo stare. Co więcej w ich stylizacji docenia się to, jak bardzo zostały one ukształtowane przez otaczające je warunki atmosferyczne i geograficzne. Oznacza to, że drzewka te wydają się być na stałe związane z otaczającą je przyrodą i poszczególnymi elementami otoczenia.

Podsumowując, trudno sobie wyobrazić japoński ogród bez wszechobecnej harmonii i spokoju. Aby ów efekt mógł zaistnieć, konieczne jest oparcie ich stylistyki na dużych drzewach ogrodowych, które będą spinały całą tą aranżację. To dzięki nim kompozycja ta stanie się pełna, przestrzenna i bogata w różnego rodzaju dodatki aranżacyjne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

owiesci.com.pl uliffeart.org ategocena.pl