Utrata ważnych informacji przez firmę? Już nie raz i nie dwa głośno było o takich przypadkach na całym świecie, które prowadziły do poważnych konsekwencji prawnych. To także spadek zaufania dla przedsiębiorców, którzy zawiedli swoich klientów. Ustrzec może przed tym międzynarodowa norma ISO 27001.

Nowoczesny System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji

Certyfikat ISO 27001 został zaktualizowany w roku 2022. Firmy, które wcześniej wdrożyły tą normę otrzymały odpowiednią ilość czasu na to, aby dopasować się do nowego. Aktualizacja obowiązujących norm jest skutkiem zmieniających się czasów. Koniecznością jest zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa, aby każda firma była w stanie zadbać o informacje, jakie zaliczyć można do grupy wrażliwych.

Jak przygotować się do zmian w normie ISO 27001?

Odpowiedzią na to pytanie może być audyt ISO 27001, który zorganizowany może być przez firmę DJB doradztwo. To oni są w stanie wskazać te punkty, którym będzie trzeba się w szczególności przyjrzeć. Mianowicie mowa tutaj o:

  • poznanie nowych elementów sterujących, których jest 93, jakie są zgodne z nowym ISO 27001:2022,
  • identyfikacja elementów w firmie, które mają znaczący wpływ na System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji,
  • wdrożenie szkoleń dla osób, które są odpowiedzialne za utrzymanie całego systemu w dobrej kondycji,
  • przygotowanie dokumentacji, która jest potrzebna do procesu wdrożenia nowych, zaktualizowanych norm.

Rejestr i ocena ryzyka

Fakt, że ktoś posiada już certyfikat ISO 27001 tak naprawdę nic nie oznacza. Tzn. przy okazji przygotowania się na nowe wdrożenia, warto przeprowadzić analizę ryzyka i zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo informacji. Ponowne spojrzenie na takie tematy może być nie lada pomocą w znalezieniu nowych luk, jakie mogą zagrażać bezpieczeństwu. Temat należy potraktować niezwykle poważnie, ponieważ niebezpieczeństwo może nadejść z najmniej spodziewanej strony.

System ISO / ISO/IEC 27001

Z kolei jeżeli ktoś jeszcze nie pomyślał o tym, aby postarać się o nowoczesny system zarządzania bezpieczeństwem jakości ISO 27001, powinien ten temat rozważyć ponownie. Tym bardziej że coraz większa ilość partnerów biznesowych wymaga posiadania ISO 27001. Jest to dla nich znak, że dana organizacja dąży do tego, aby zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale wysoką jakość obsługi. Warto więc dopasować się do wymagań rynkowych, jakie przedsiębiorcom stawiają obecne czasy. 

 

Comments are closed.