Kupno motocykla to spełnienie marzeń dla wielu osób. Motocykl pozwala na planowanie niebanalnych podróży, zwiedzanie w sposób nietuzinkowy. Zanim jednak wyruszymy w drogę, warto wiedzieć, że konieczne jest ubezpieczenie motocykla. W Polsce obowiązkowo musimy posiadać polisę OC, dodatkowo możemy też objąć motocykl innymi polisami. Jak wygląda to w praktyce?

Czy ubezpieczenie motocykla jest w Polsce obowiązkowe?

Tak – ubezpieczenie motocykla w formie polisy OC jest obowiązkowe. Polisa odpowiedzialności cywilnej musi zostać wykupiona przez każdego posiadacza pojazdu mechanicznego – wymaga tego polskie prawo. Ważna polisa OC uprawnia do poruszania się po polskich drogach. W praktyce ubezpieczenie motocykla tego typu ma chronić interesy innych użytkowników drogi. W razie kolizji czy wypadku to z polisy sprawcy wypłacane są środki na pokrycie wyrządzonych szkód. Brak polisy OC sprawia, że wszelkie szkody musimy opłacić z własnego portfela. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie motocykla tego typu jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Polisa OC nie ma stałej ceny – jej wysokość wynika z kilku aspektów, w tym: marki i pojemności silnika motocykla, ale też wieku jego posiadacza oraz posiadanych przez niego zniżek.

Autocasco – dodatkowe ubezpieczenie motocykla

Aby lepiej zadbać o własną maszynę, możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia motocykla w formie polisy AC. Autocasco z założenia dedykowane jest dla pojazdów nowych i kilkuletnich, a zakres ochrony może być dopasowany do konkretnych potrzeb. AC pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji, wypadku, ale też kradzieży motocykla. Rozbudowane pakiety autocasco pozwolą również naprawę elementów motocykla uszkodzonych podczas postoju na parkingu.

 

 

Comments are closed.