Przed wyprawą na stok oprócz wyboru nart powinno się wybrać także odpowiednie akcesoria narciarskie. Takie, które zadbają o to, żebyśmy przeżyli przyjemne i bezpieczne chwile podczas uprawiania zimowego sportu. O czym warto zatem pomyśleć przed wyprawą narciarską?

Odzież

Oczywiście każdy pamięta o skompletowaniu odpowiedniego i nierzadko modnego ubioru na narty jak kurtka i spodnie. Łatwo zapomnieć jednak o kilku elementach, które mimo swojej niepozorności robią dużą różnicę.

Po pierwsze, czapka. Klasyczna czapka, nawet jeśli posiada świetny design, nie nadaje się pod kask. Na jazdę warto zaopatrzyć się w dobrze oddychającą kominiarkę. Najlepszym wyborem są te wyprodukowane z szybkoschnącego materiału.

Po drugie, bielizna. Z mrozem i śniegiem na zewnątrz, a rozgrzanym i spoconym od wysiłku ciałem pod strojem narciarskim, zwykła bielizna nie spełni zadania. Może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Rozwiązaniem na to jest bielizna termoaktywna, która jednocześnie odprowadza wilgoć i stanowi termoizolację od zimna.

Po trzecie, rękawice. Przede wszystkim powinny być ciepłe, co wiąże się ściśle z ociepliną wypełniającą. Najskuteczniejsze w walce z chłodem to te syntetyczne. Dodatkowo warto wybrać materiał nieprzemakalny i przewiewny, co zapewni odpowiednią izolację.

Praktyczne akcesoria narciarskie

Ten element jest ważny zarówno dla początkujących narciarzy, jak i ekspertów. Ci pierwsi podczas nauki jazdy wielokrotnie wylądują na śniegu, natomiast ci drudzy przez szybszą jazdę oraz wykonywanie większej ilości tricków mierzą się z poważniejszymi wypadkami. Dlatego każdy narciarz powinien pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie akcesoria narciarskie do jazdy jak kask, gogle i kije.

Przy wyborze kasku należy patrzeć przede wszystkim na rozmiar i dopasowanie. Rozmiary kasków oprócz podstawowych oznaczeń (S,M,L) podawane są w centymetrach: 54-56 cm, 56-58 cm, 58-60 cm. Mierzenie głowy należ przeprowadzić 1 cm nad brwiami, by poznać swój rozmiar. Wybrany kask należy przymierzyć bez zapinania, w celu sprawdzenia dopasowania. Zsuwający się kask może powodować dyskomfort na stoku.

W kwestii gogli, najważniejsza jest solidność oprawy, aby nie uległa mechanicznym uszkodzeniom w wyniku uderzenia oraz szybki gogli zapewniające idealną widoczność. Kluczowa jest tutaj powłoka anti-fog chroniąca powierzchnię przed zaparowaniem. Innym ważnym rozwiązaniem są filtry UV, zabezpieczające wzrok narciarza przed szkodliwymi promieniami.

Przed ruszeniem na stok kolejnym akcesorium narciarskim, które trzeba nabyć są kije narciarskie. W zależności od uprawianego rodzaju narciarstwa, kije mogą być różne. Najpopularniejsze to kije zjazdowe. Najważniejszą cechą kijów, bez względu na dyscyplinę, jest ich długość. Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie powodują zachwianie stabilności pozycji i zmęczenie mięśni. Najprostszy sposób na sprawdzenie czy ich długość jest odpowiednia to wbicie w śnieg i sprawdzenie, czy kąt w łokciu tworzy równe 90 stopni.

Inne

W kwestii uprawiania ekstremalnego narciarstwa lub po prostu w celu chęci zadbania o dodatkowe zabezpieczenie dobrym rozwiązaniem są specjalne ochraniacze narciarskie. Na rynku dostępne są akcesoria chroniące:
– plecy,
– przedramiona,
– golenie.

Ochraniacze można także kupić w formie całej części ubioru, jak:

– koszulki (ochraniacz na plecy oraz klatkę piersiową),
– spodenki (ochraniające tylną część ciała).

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprawdzone kaski rowerowe.

Comments are closed.